Ne a ne se rozmluvit!

Ne a ne se rozmluvit!

Jak vaše miminko postupně roste a učí se novým věcem, každý jeho pokrok v tom, co udělá, je pro vás neopakovatelným zážitkem a pýchou, která ve vás vyvolává šťastné pocity. Není se čemu divit, protože se i vy vší silou snažíte o to, abyste mu pomohli naučit ho novým dovednostem a udělat z něho parťáka, se kterým si budete časem o všem povídat.
V některých případech však děti neprojevují žádnou známku k tomu, aby začaly ze sebe vydávat první slůvka nebo i jednoduché věty, díky kterým byste se společně domluvili.
Někdy to chce pouze čas, jindy zase pomoc odborníka nebo změnu v přístupu učení, díky které se vaše dítě konečně rozmluví.
batole v lacláčích

Kdy je už pozdě na to, naučit se mluvit?

Vždy je lepší, když dáte vašemu dítěti dostatek času a budete trpěliví v tom, aby samo rozvíjelo jeho schopnosti a začalo komunikovat. Podstatné je to, abyste na něho nevyvolávali nátlak v podobě příkazů a ponižování, protože v daném věku i když nemluví, naopak všemu rozumí.
•       Po prvním roce jeho života, by mělo samo projevovat známky tvorby prvních slov.
•       Přibližně v roce a půl, by se už měla jeho slovní zásoba rozvíjet a mělo by začít tvořit první krátké a souvislé věty.
•       Kolem druhého roku se zpravidla nejen rozšíří jeho slovník, ale rovněž i zlepší artikulace slov.
Ovšem to jsou pouze přibližné pojmy a věkové hranice, které jsou v tabulkách správného růstů.Ve skutečnosti k samotnému mluvení, každé dítě dospěje v jinou dobu.
koukání se synem do mapy

Jak mu můžete pomoci?

V první řadě byste měli vaše obavy konzultovat s pediatrem. Ten posoudí, jestli je už vhodná doba k tomu, aby projevovalo známky počáteční komunikace. V případě, že se mu nebude něco zdát, vystaví vám žádanku k ušnímu lékaři, který posoudí stav jeho sluchu a rovněž i na kontrolu stavu jeho uzdičky na jazyku, která má v mnoha ohledech na svědomí to, že dítě mluvit nemůže.
Sami mu můžete pomoci k zlepšení jeho mluvení tak, že s ním budete více cvičit a snažit se mu pomalu slova hláskovat a pomáhat, aby po vás opakovalo.Pomoci vám k tomu můžou obrázkové knížky, vydávání zvuků zvířat nebo učení základním pojmů, se kterými denně přichází do styku.

Originální hry pro velkou zábavu

Originální hry pro velkou zábavu


Určitě nezoufejte, že není možné vymyslet pro děti něco zábavného a tak, aby to nestálo moc peněz. Existuje spousty originálních her, kdy si můžete jako rodina užít spousty legrace a zabavit tak děti na celý den. U některých her se dokonce holčičky a kluci mohou vzdělávat a rozvíjet tak svou zručnost. Příkladem toho může být zahrádka na Vašem balkoně nebo okně. A to, i když bydlíte třeba v paneláku.
foukání bublinek.jpg
Děti si mohou vytvořit vlastní zahrádku a pozorovat jak jim jejich rostlinka pěkně prospívá. K tomu Vám poslouží fazole nebo pažitka. Každé dítě se strašně rádo patlá. Ať se jedná o plastelínu, ale také i v jiných mazlavých věcech. Zapojte tedy dítě do pečení. Ratolesti milují muffiny, které jsou nejen jednoduché, ale určitě se vyřádí na jejich zdobení krémem, šlehačkou, jedlými perličkami a jinými ozdobami na dorty. Pokud si ovšem myslíte, že u Vás pečení nebude to pravé ořechové, vyzkoušejte naplánovat nějakou okružní cestu vlakem.
chlapečci u jezírka.jpg
Děti totiž miluji vlaky a vše okolo nádraží. Pomozte jim zakoupit jízdenku, kterou budou moci sami dát panu průvodčímu ve vlaku.  Cílem také může být nějaké dětské hřiště v jiném městě, které dítě nezná a může se tam vyřádit na různých prolézačkách. Tipy je možné získat i na internetu v různých diskuzích, kde jiné maminky přidávají své osvědčené tipy na výlety s dětmi. Pokud bychom zůstali u cestování, určitě ohromíte jízdou v historické tramvaji, vláčku anebo třeba lodičce. Termíny kde se nějaká taková akce koná, najdete určitě na stránkách obce nebo kraje. Po celodenním pobíhání anebo při deštivém počasí je určitě zabaví stavění bunkru v pokojíku nebo třeba v kuchyni pod stolem. Využít se mohou deky, spacáky a děti nadšeně budou pomáhat. Pomozte jim vytvořit příjemný pelíšek, kde poté mohou spokojeně odpočívat.

holčičky s výkresem.jpg

Nezalekněte se nevole ratolestí

 

Je jasné, že ne vždy děti mají náladu hrát si na schovávanou, deskové hry nebo číst pohádky, když zrovna v televizi běží nějaký super seriál. Když ovšem na to půjdete lišácký, přijdou těmto rodinným hrám na chuť a budou je samy vyhledávat a prosit Vás o nějaký další třeba badatelský zážitek. Spousty tipů najdete na internetu a v různých diskuzích mezi maminkami.

Jak zvládnout 1. třídu?

Jak zvládnout 1. třídu?

Přechod ze školky do školy je pro děti obrovská změna. Místo celodenního učení se formou hry a častého pohybu nastupuje sezení ve škole, vyšší nároky na soustředění a zvykání si na řád a systém. Proto je třeba dodržovat následující zásady.
učení holčičky
1.       Rozvíjejte v dětech pozitivní vztah ke škole
Pokud promlouváte věty typu „Už ti to začíná, to už nebude taková legrace.“ nebo „Jak já jsem nerad chodil do školy:“, nemůžete se divit, že vaše dítě nemá školu v lásce. Nástup do školy doma probírejte s radostí, nastiňte ho jako velké dobrodružství, které čeká na takového dobrodruha a objevitele, jakým je váš potomek.
Když přijde první zklamání z něčeho, co se ve škole událo, empaticky zareagujte, ale nenechte se unést proudy lítosti nebo ozřejmováním o čem je život. Školu prezentujte jako výbornou věc, díky které dítě může objevovat svět a denně vidět své kamarády.
 
2.       Buďte aktivní
Aktivní, nikoliv přeaktivnělí. Za úspěšným zvládnutím 1. třídy stojí tým – dítě + rodiče. Dítě ještě není ve věku, kdy přijde ze školy a iniciativně se pustí do všech úkolů, bez jakékoliv pomoci si nachystá věci na další den a ještě nosí v paměti, že vám má říct o třídních schůzkách. Jste to vy, kdo dbá na to, aby školní povinnosti byly splněny. A když nebudou, doplatí na to právě vaše dítě. Rozhodněte se, kdy se budete společně věnovat školní přípravě a tento systém dodržujte. Prvňáček si tak snadněji zvykne na domácí přípravu. Vyvarujte se však extrému, že budete vyplňovat písanku za něj nebo že doma zavedete odpolední vyučování. Čtyři hodiny, které dítě ve škole stráví, jsou až až, proto nepřehánět.  
 barevné tužky a nůžky
3.       Zapojte kreativitu
Jestli váš školák něčemu nerozumí, nekritizujte ho a nerozčilujte se. Zapojte svou kreativitu k tomu, abyste mu pochopení nových věcí usnadnili. Pokud mu dělá problém matematika, nekrčte se s ním neustále nad pracovním sešitem, použijte názorné pomůcky. To v praxi znamená počítat hračky, vršky, fazole. Děti nemají vyvinuto logické myšlení, uvažují v konkrétní rovině, proto přemisťujte, přerozdělujte, přidávejte, ubírejte.
Snažte se zamaskovat, že se vlastně snažíte dítě něco naučit a procvičujte jevy formou básniček či písniček. Zprostředkujte svému dítěti poznání i zkušenosti příjemnou cestou. Efektivní je také prohodit si role a nechat si od malého akademika vysvětlit, jak se má správně psát nebo počítat.
Dalšími cennými radami je samozřejmě respektující přístup k třídní učitelce, spolužákům i jejich rodičům, dostatek spánku dítěte, výživná strava bohatá na bílkoviny, společné čtení, výlety a spoustu povídání. Buďte příjemní, pozitivní a školní docházku svých dětí si užívejte.

Kam s dětmi na odpoledne?

Kam s dětmi na odpoledne?

Snad každý rodič si touží jednou za čas odpočinout a odreagovat se od nich. K tomu jsou dobré činnosti, při kterých se dítě samo zabaví a není nutné cokoliv jiného řešit, což je samozřejmě velice příjemné. Jestli takové činnosti hledáte, rozhodně je tu pro Vás široká škála možností, ze které si můžete kdykoliv vybírat. Takže kam s dětmi na odpoledne?
mládež a fotbal.jpg
V dnešní době existuje mnoho zájmových útvarů, které si mohou děti užít a odnesou si z nich mnoho zážitků. Také se spřátelí se svými dalšími vrstevníky a užijí si mnoho zábavy, což je jedině dobře. Takové činnosti jsou samozřejmě určeny pro větší děti, které se o sebe do určité míry dokáží postarat a dokáží vydržet nějakou dobu bez rodičů.
Pokud hledáte činnosti, které byste mohli zkusit i s těmi nejmenšími, je návštěva nějakého dětského hřiště či zábavního parku něčím, na co se můžete kdykoliv spolehnout, zábavu si zde užijí i ti nejmenší. Vybírat si ale můžete i z jiných možností, které tu jsou pro každého. Existuje mnoho činností, které jsou určeny pro maminky s dětmi, většinou se jedná o nějaké tvoření a společné hraní, což dokáže dítě výborně zabavit.
Ať už tedy máte doma malého potomka nebo už nějaké větší dítko, možnosti tu rozhodně jsou, o tom není potřeba jakkoliv pochybovat. Je dobré vybírat takové činnosti, které budou dítě skutečně bavit, je ale dobré počítat s tím, že děti velice rychle mnohé věci omrzí, s tím se ale nedá nic dělat.
dětská stavebnice.jpg
Vždy je dobré myslet na to, že každé dítě baví něco jiného, takže pokud kamarádčinu dcerku bude bavit tvorba z keramické hlíny, nemusí to zrovna znamenat, že z této činnosti bude nadšený i Váš potomek, o tom nepochybujte. Vždy se tedy spolehněte na to, co nabídne nejen Vám volné chvíle a odpočinek, ale také Vašemu dítěti kvalitní zábavu a činnost.