Vyplatí se domácí elektrocentrály

Život bez elektřiny si dnes nedovedeme představit. Stala se něčím, co je pro náš současný život prakticky nezbytné. Jistě, hned nám naskočí nejrůznější přístroje v nemocnicích, které udržují pacienty při životě a pomáhají jim se uzdravit. Avšak ani doma bychom se bez ní neobešli. Stačí si jen uvědomit, jak nezbytná je pro nás lednička a mrazák.

Ovšem jako za mnoho dalších věcí, i za elektřinu je potřeba platit. Jistě, záleží jen na nás, jakého dodavatele zvolíme, avšak peníze od nás budou požadovat všichni. Otázkou pouze je, jak vysoká tato částka bude, a jaké konkrétní služby za ni dostaneme, a také jak spolehlivé.

elektrina1

To se samozřejmě mnoha lidem nelíbí. Proto začali přemýšlet, zda by si nemohli elektřinu pro svou potřebu vymýšlet sami. Například do sklepa by se mohla umístit elektrocentrála a malý generátor, či na střechu solární panely.

Skutečně, tento plán vypadá na první pohled výhodně. Koneckonců, ať už zaplatíme za onu elektrocentrálu a její instalaci jakoukoliv částku, dříve či později se nám vrátí. Navíc se nebudeme muset bát, že nám neočekávaně vypnou proud. To vše zní skutečně skvěle.

elektrina2

Avšak, jak už to tak bývá, je zde i háček, či spíše několik háků. Koneckonců, existuje důvod, proč vlastní elektrocentrálu nemá každý dům. Tím prvním problémem je cena a složitost pořízení a instalace. Přeci jen, není to zadarmo, a rozhodně to není nic snadného.

Dalším, podstatně větším problémem, je výkon, který domácí generátor podává. V mnoha případech totiž nedokáže vyrobit dostatečné množství elektřiny, aby pokryl veškeré potřeby domácnosti. Stačí si totiž jen uvědomit, kolik spotřebičů máme najednou zapnuto – ledničku a mrazák, počítač, televizi, DVD přehrávat a mnohé další. A domácí generátor zkrátka nestačí pokrýt spotřebu.

Dále je zde také nutná údržba a potřebná oprava. Jen málokdo z nás má znalosti a zkušenosti, aby ji mohl provádět sám. Je tedy jasné, že budeme muset zavolat odborníka, a ten bude chtít peníze.

Jednoduše řečeno, zatím se domácí elektrocentrály rozhodně nevyplatí.