Nákup použitého zboží

Ať už je to z důvodu finanční tísně, koníčka, závislosti nebo oblíbené značky, nákup použitého neboli bazarového zboží se stalo velmi oblíbené. Ušetříte mnohokrát nemalé finance a uděláte radost sobě nebo rodině. Velmi často takové zboží najdete na webových stránkách, sociálních sítích anebo internetových bazarech. Může se jednat jak o použité zboží, zboží pouze rozbalené nebo zboží, které má nějakou kosmetickou vadu, která nebrání jeho používání. Zboží Vám po zaplacení dorazí domů, a jak se může bohužel stát, nebude Vám fungovat. Je možné toto zboží reklamovat jako nové? Jakou jsou podmínky reklamace?
 klučíčí věci

Jak na reklamaci u použitého zboží?

 
Při reklamaci použitého zboží je důležité, od koho toto zboží kupujete. Pokud jste nakoupili od podnikatele, dá se říct, že se reklamační řád řídí skoro stejnými podmínkami jako při nákupu nového zboží. Spotřebitel je tedy více chráněn. Podnikatel je povinen Vás informovat o tom, že zboží je používané, dále na vady zboží a míru jeho opotřebení. Pokud ovšem nakoupíte u soukromníka, může být reklamce trochu složitější. Soukromá osoba sice také zodpovídá za vady, ale není zde stanovená doba vyřízení reklamace. Pokud ovšem soukromá osoba svojí odpovědnost neuzná, musíte nárok uplatnit u soudu. A tím se zdlouhavě domáhat svého práva.
 staré knížky

Za co lze považovat vadu použitého zboží?

 
Za vadu se považuje každý nesoulad skutečných vlastností s vlastnostmi očekávanými nebo deklarovanými. Tedy za vadu nelze považovat tu, o které kupující předem věděl nebo plyne z míry opotřebení zboží. Prodávající musí vadu při oprávněné reklamaci opravit tak, aby nesnížil hodnotu zboží, odstoupením od kupní smlouvy nebo slevu.
 

Tipy na závěr

 
·         Pokud máte možnost si zboží převzít osobně, určitě neváhejte. Předejdete nepříjemnostem, které Vás při nákupu mohou potkat.
·         Pokud máte možnost si zboží předem vyzkoušet určitě tak učiňte. Hlavně když se jedná u nákupu u soukromé osoby.