Jak uzpůsobit domov příchodu psího kamaráda?

1)      Pořiďte mu pelíšek

Aby soužití s Vaším psem probíhalo bez komplikací, je nutné vybrat mu správné místo k přebývání. Každý pes by měl mít svůj vlastní prostor, kam se může v případě potřeby odebrat – pelíšek, deku, krabici – zkrátka své „místo“. Většina majitelů se dopouští veliké chyby tím, že pouští psa na postel nebo sedačku, čímž riskují ztrátu autority a znečištění nábytku.
plyšová štěňata 

2)      Zajistěte únikové cesty

Možná se Vám tato možnost zdá jako science fiction, ale nejen kočky volí nezvyklé způsoby, jak se dostat z domu. Pes vidí z okna něco zajímavého a skočí Vám z druhého patra, ani se nestačíte otočit. Buď tedy můžete znemožnit zvířeti přístup k oknu, nebo připevnit na rám víceúčelovou síťku, která zamezí jakvyskočení psa, tak vlétávání hmyzu do místnosti, a pes zároveň může sledovat okolí.
pes v okně 

3)      Dejte pozor na elektřinu

Kombinace psa a elektřiny nejde dohromady. Nenechávejte v přítomnosti psa bez dozoru žádné elektrické spotřebiče, ani elektroniku. Nejlépe uděláte, když přístroje odpojíte ze sítě elektrického vedení a umístíte je do výšky. Nezapomínejte ani na kabely a zásuvky, které je dobré maskovat ochrannými kryty.
 

4)      Odstraňte lehce poškoditelné materiály

Pokuste se z prostorů, kde může Váš pes přebývat, odstranit předměty ze savých a rozbitných materiálů. Ty se totiž stávají častým cílem nejen v případě páníčkovi nepřítomnosti. Pes je znečistí, roztrhá nebo v horším případě rozbije a ublíží sám sobě, třeba šlápnutím na ostrý střep. Zvýšenou pozornost tedy věnujte kobercům, postelím a sedačkám, oblečení, botám, nádobí a především osobním věcem, které psi rádi tahají z důvodu separační úzkosti.
 holčička s pejskem na gauči

5)      Nenechte mu k dispozici nic nevhodného k papání

Zdá se Vám, že je Váš pes najezený a už nemůže mít na nic chuť? Omyl! Obzvlášť štěňátka jsou jako malé děti a musí všechno ochutnat. Nepokoušejte proto psa přítomností jídla, jelikož by mu mohlo uškodit jak množstvím, tak složením. Pozor dávejte na malé předměty, které by pes mohl pozřít, ale nemusel strávit. Zabezpečte také odpadky a chemické prostředky.
Snad se Vám podaří pro Vašeho psího kamaráda vybudovat ten nejlepší domov!